Blog

Airbnb’den evimi kiraya vermek güvenli midir?

Evet!

Airbnb hem ev sahiplerinin hem de misafirlerin endişelerini minimuma indirmek ve her iki taraf için sorunsuz bir konaklama deneyimi sunmak için oldukça fazla önlem almaktadır. Platforma kayıt sürecinizden başlayarak ev sahiplerine, misafirlere, deneyim sunanlara kadar bütün kullanıcılarına Airbnb Destek ekibi ile 7/24 hizmet sunar. Bugünkü yazımızda hem misafirler hem de ev sahipleri için platformun sunduğu artılardan bahsedeceğiz ve sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

Herkesin en çok merak ettiği konu: Ödeme güvenliği

Airbnb üzerinden rezervasyon yapan misafirler ödemelerini doğrudan ev sahiplerine yapmazlar, ödemeyi platform alır ve her birim için özelleştirilen koşullara göre konaklama başlayana kadar güvenle saklar. Misafirin birime girişinden  24 saat sonra ödemeyi ev sahibine tercih edilen para birimi ile aktarır. Airbnb istatistiklerine göre kullanıcıların %94’ü Airbnb’yi güvenli ve sorunsuz ödeme sisteminden dolayı tercih ettiğini belirtmektedir.

Eğer misafir son dakika iptal ederse veya konaklama birimine ulaşmazsa ne olur?

Birimler için iptal koşullarını ev sahibi belirler. Ücretsiz iptal süresi sona erdikten sonra iptal edilen rezervasyonlarda veya misafirin rezervasyonu iptal etmediği ama giriş yapmadığı durumlarda platform rezervasyon tutarının tamamını herhangi bir kesinti olmadan ev sahibine konaklamanın başlaması gereken tarihten 24 saat sonra gönderir.

Ev sahiplerinin en büyük endişesi: “Ya evime zarar gelirse?”

İşte bu noktada airbnb karşımıza “AirCover” olarak da bilinen 1 milyon $ değerindeki ev koruması ile çıkıyor. Peki genişletilmiş AirCover koruması neleri kapsıyor?

1-Öncelikle yerinize veya eşyalarınıza misafir tarafından verilebilecek bütün hasarları kapsıyor. 

Buna kırılan bir dolap kapağının marangoz tarafından tamir edilmesinden tutun kaybolan bir eşyanızın yenisinin alınmasına kadar bütün zararlar dahildir.

2-Patili dostların neden olabileceği hasarlar

Eğer evinizde evcil hayvanların konaklamasına izin veriyorsanız ve herhangi bir rezervasyonda misafirlerin patili dostunun sebep olduğu bir hasarla karşılaşırsanız, AirCover bu hasarı da karşılıyor.

3- Derinlemesine temizlik

Öncelikle hatırlatalım ki evinizde sigara içilmesine izin vermek yine sizin insiyatifinizdedir. Eğer evinizde sigara içilmişse, sinmiş olabilecek kokudan dolayı veya perde/ koltuk temizliği gibi oluşabilecek ekstra derin temizlik masraflarını da Aircover kapsamında karşılamanız mümkündür.

4-Gelir kaybına karşı koruma

Misafirin yol açtığı hasar nedeniye sonraki Airbnb rezervasyonlarınızı iptal etmek zorunda kalırsanız, AirCover gelir kaybınızı telafi etmektedir.

AirCover talep süreçleri Çözüm Merkezi üzerinden yürütülmektedir. Misafirin çıkışını takip eden 14 gün içerisinde AirCover isteği başlatabilirsiniz ve hasarınıza genellikle iki hafta içinde tazmin edilir.

Özellikle self check-in isteyenler için: “Evime kim girip çıkıyor?”

Airbnb’nin topluluk güvenliği prensipleri içinde kimlik doğrulama sistemi de vardır. Herhangi bir konaklama birimine veya deneyime rezervasyon yapmadan önce, aynı zamanda ev sahipleri için de kayıtlarını yayınlamadan önce kimliklerini doğrulamalarını ister. Bu şekilde sahte rezervasyonların önüne geçilerek şeffaf bir süreç yönetilmektedir.

Misafir kapasitesi: Konaklama biriminizde aynı anda kaç kişinin konakalayabileceğini, diğer bir deyişle rezervasyon yapan grubun maksimum büyüklüğünü siz belirleyebilirsiniz. . Aynı zamanda airbnb size ek misafir ücreti ekleme imkanı sunar. Diyelim ki 3 odalı bir eviniz var ve 7 kişi konaklama kapasitesine sahip. İsterseniz maksimum misafir sayısını sınırlayabilir veya belirlediğiniz sayıyı aşan her misafir için ekstra ücret alabilirsiniz

TIYOHO ile çalışırken ekibimiz ile misafirlerinizi karşılar sizlere check-in sonrası bilgilendirme yaparız. Müşteri profilindeki değerlendirmeler doğrultusunda misafirin daha önceki konaklamalarında evi temiz bırakıp bırakmadığı, ev kurallarıma uygun davranıp davranmadığı gibi konularda fikir sahibi olur ve misafirlerinizi özenle seçeriz. 

Evinizin Kurallarını Siz Belirleyin

Konaklama birimi için kurallarınızı siz belirleyebilirsiniz. Sessiz saatler ekleyebilir, etkinlik ve partileri yasaklayabilirsiniz. Aile apartmanları için check-in ve check-out saatlerini kısıtlama hakkına da sahipsiniz, Evinizin bebek ve çocuklara uygun olup olmadığına, evcil hayvan kabul edip etmeyeceğinize, sigara içilip içilmeyeceğine de siz karar verirsiniz. Kurallarınızı ve ilave ücretlerinizi misafirlerle rezervasyon öncesinde paylaşırsanız ve kurallara uyulmadığını tespit ederseniz Airbnb Destek ile iletişime geçerek durumu bildirebilir, onların yönlendirmesi ile rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz.

Self check-in yaptırmak ev sahibi opsiyonundadır.

Değerlendirmeler nasıl işler?

Hem ev sahiplerinin misafirler hakkında, hem de konaklama yapan misafirlerin konaklama birimi ve ev sahibi hakkında yazmış oldukları değerlendirmeler birbirlerinin profillerinde görünürler. Bu şekilde hem misafirler rezervasyon yapmadan önce kullanıcı deneyimlerini detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bulur hem de ev sahipleri bir rezervasyonu onaylamadan önce misafirler hakkında daha önceki birimlerinde konaklamış oldukları ev sahipleri tarafından yazılan yorumları okuyarak misafir hakkında fikir sahibi olabilirler herhangi bir tedirginlik yaşadıkları durumda platform ile iletişime geçerek rezervasyonu reddetme hakkına sahip olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir