Sıkça Sorulanlar

SORU & CEVAPLAR

tiyoho olarak süreç ile ilgili sorularınızı tüm şeffaflığı ile cevaplıyoruz.
Farklı bir sorunuz olması durumunda iletişim formu araclılığı ile bize yazabilirsiniz.

Misafirler ile olan tüm iletişim süreci profesyonel ekibimiz sorumluluğu ve kontrolünde yapılmaktadır.

Ekibimiz tarafından size sağlanacak ajanda ile evinizde konaklayacağınız günleri seçip konaklama hizmetini çevrimiçi/çevrimdışı hale getirebilirsiniz.

Maddi veya manevi değeri yüksek eşyaların, huzurlu ve güvenli bir ortam sunmak adına, evden çıkarılmasını öneriyoruz. Diğer eşyalarınızı, misafirlerin yaşam ortamını etkilemeyecek şekilde bulunabilir.

Misafirlerle ilgili olan rezervasyon, fiyat, konaklama süreleri ve ilgi detaylar ekibimiz tarafından kontrol edilmektedir. Talep edilirse bu bilgiler sizlerle de şeffaflıkla paylaşılmaktadır.

Eviniz platformda listelendikten ve yaklaşık olarak 5 misafir ağırlanmasından sonra, geliriniz daha yüksek oranlara ulaşır.

Eviniz, sözleşmenizin tamamlanması, gerekli bulunan onaylar ve dizayn sonrasında karşılıklı hem fikir kalınan tarih aralıklarında yayınlanır. Bu süre, evin misafir kullanımına ve çekimlere uygun hale gelme planlamasına büyük ölçüde bağlıdır.

Her ayın sonunda, kayıt oluşturduğunuz banka hesap bilgileri üzerinden EFT/Havale yoluyla gerçekleştirilir.

Tiyoho ekibi tarafından düzenlenen ‘Misafir Kartı’ sayesinde, evinizle ilgili dilediğiniz kuralları belirleyebilirsiniz.