Blog

Evimi Airbnb’den Kiraya Verebilir Miyim?

Evet!

İsterseniz dairenizin bir odasını paylaşımlı olarak kiralamanız, isterseniz de misafirlerin tamamını rezerve edebilecekleri bir airbnb evine dönüştürmeniz mümkün. Airbnb’ye uygun bir daireniz var ama nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

TIYOHO sizlere bu süreçte A’dan Z’ye danışmanlık hizmeti sunar ve bütün operasyonel süreçlerinizi üstlenir. Böylece dairenin temizliği, bakım onarımları, dekorasyonu gibi konularla vakit kaybetmeden gelirinizi %70 oranında arttırabilirsiniz.

Airbnb güncel olarak 191’den fazla ülkede 6 milyondan fazla kayıt ile hizmet vermektedir. Dünyada 1 numaralı kısa dönem kiralama platformu olan Airbnb’nin ise sağladığı en büyük değer: Güven

Platformun hem misafirler hem de ev sahipleri için neden tercih sebebi olduğu ve güvenlikle ilgili daha detaylı bilgiler için “Airbnb Üzerinden Evimi Kiraya Vermek Güvenli Mi -link eklenecek-” yazımızı okumayı unutmayın.

Bugünkü yazımızda sizlere Airbnb’den nasıl gelir elde edebileceğinizi, misafirler için en iyi olanakları ve dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz. Öncelikle evinizin konumu, kapasitesi, dekorasyonu farketmeksizin kaydınızı listeleyebilir ve rezervasyonlara açılabilirsiniz. Ancak gelirini arttırmak isteyen ev sahipleri için bazı ipuçlarını, ve bu noktada TIYOHO farkını sizlere sunuyoruz.

 1- Evin lokasyonu:

Airbnb kültürü ülkemizde de gittikçe popülerlik kazansa da hala rezervasyon yapan misafirlerin %80’den fazlasını yabancı turistler oluşturuyor. Turistlerin tercih ettikleri bölgelere bakacak olursak da en fazla talep kesinlikle Beyoğlu bölgesinde. Beyoğlu’nu Beşiktaş, Şişli, Fatih -özellikle Tarihi Yarımada ve turistik bölgeler-, Ortaköy, Kadıköy ve Etiler takip ediyor. Bu bölgelerdeki konaklama birimlerinin uzun dönem kiralamaya kıyasala kış sezonunda ortalama %60, yaz sezonunda ise %100’den fazla kâr ettiğini unutmayın.

2-Değerlendirmeler:

Misafirlerinizin büyük çoğunluğu rezervasyon talebi göndermeden önce kaydınızın yorumlarını ve sizin diğer kayıtlarınıza gelen yorumları profilinizden detaylı bir şekilde inceler. Aynı zamanda değerlendirmelerin sayısı ve ortalama puanınız da Airbnb arama algoritmasında önemli bir kriterdir. Genel puanı 4,8 ve üzeri olan ev sahipleri Süperhost rozeti alırlar. Süperhost ilerleme durumunuz her. 3 ayda bir son 12 aylık performansınıza göre yeniden değerlendirilir. Misafirlerin bir kısmı konaklama birimi ararken ev sahibinin Süperhost olmasını filtrelemektedir.

TIYOHO Süperhost profili ile dairenizin rezervasyonlara açıldığı andan itibaren görünürlüğünü arttırır, daha yüksek fiyattan daha fazla misafirden talep almasını sağlar.

3-Profesyonel Fotoğraflar:

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki profesyonel bir fotoğraf çekimi evinizin değerini oldukça arttırıyor. Çözünürlüğü yüksek fotoğraflar sizi daha güvenilir kılarken doğru bir ışık evinizi aydınlık ve ferah göstererek talebi üzerine çekiyor. TIYOHO sizlere fotoğraf çekiminden ilan içeriğinize profesyonel bir profil yönetimi sunarak dairenizin daha çok misafire ulaşmasını sağlıyor ve rezervasyon taleplerinizi arttırıyor.

4-Doğru Bir Kayıt Oluşturma:

Kaydınızı listelerken bulundurduğunuz olanakları eksiksiz belirtmeli, misafirin konakalama birimine geldiğinde karşılaşacağı artı ve eksilerini açıkça yansıtmanız gerekmektedir. Örneğin daireye ulaşmak için yokuş çıkmak gerekiyorsa, asansör bulunmuyorsa bunları belirtmelisiniz.

5-Gerekli Olanakları Bulundurma:

Misafirlerin rezervasyon yaparken sunduğunuz olanakları detaylı bir şekilde incelediğini hatta belli başlı olanakları filtreleyerek arama yaptığını unutmayın. Temiz nevresimler& havlular, kahve makinesi, hızlı bir internet, klima, ısıtma, mutfak, manzara, ütü, çamaşır makinesi gibi olanaklar oldukça popülerdir. Mevcut olanaklarınızı sık sık gözden geçirmeyi, listelediğiniz olanakların da erişilebilir ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilir olduğundan emin olun. Eğer olanaklarınızla ilgili bir eksiklik veya arıza mevcutsa bunu misafire mutlaka bildirmelisiniz.

En kısa zamanda düzeltmenin yollarını arayın ve misafirinizi süreçle ilgili bilgilendirmeyi unutmayın. Diyelim ki çamaşır makineniz bozuldu ve misafiriniz yerinize rezervasyon yaparken o bölgedeki ‘çamaşır makinesi bulunan birimler’i aradı. Bu durumda misafirin taleplerini karşılamazsanız hem kötü bir yorum yapabilirsiniz hem de kaydınız gerçeği yansıtmadığı için misafirin para iadesi alarak rezervasyonu iptal etmesi ihtimali ile karşı karşıya kalırsınız.

6-Fiyat Optimizasyonu:

Profesyonel ev sahipleri bölgedeki rakiplerini ve piyasayı iyi analiz etmelidir. Unutmayın ki Airbnb’deki dairelerin fiyatları oldukça dinamik şekilde talebe yönelik olarak değişir. Doğru zamanda doğru fiyatlandırmayı yapmazsanız fiyatınız yüksek kalabilir ve rezervasyon talepleri düşebilir. Ya da tam tersini düşünürsek talebin yoğun olduğu bir dönemde fiyatlarınızı güncel tutmamak potansiyel kazancınızı düşürebilir.

TIYOHO günlük olarak fiyat optimizasyonunuzu yapar ve bölgedeki rekabeti takip eder. Bu şekilde ev sahiplerinin potansiyel kazançları maksimum seviyeye çıkar.

7-Kaliteli Hizmet, Hızlı Operasyon:

Airbnb kültürü gereği 5 yıldızlı otel konseptinden farklıdır. Kullanıcıların büyük çoğunluğu ev kiralarken ortaya çıkabilecek sorunları göze alır. Örneğin bir küçük ev aletinin bozulması, veya bölgesel bir çalışma varsa geçici bir elektrik kesintisi yaşanması gibi.. Bu durumlarda panik olmayın, kontrolünüz dışında gelişen bir durum varsa yetkililerden gerekli bilgileri alın ve misafirinizle iletişimde kalın. Eğer alternatif bir çözüm yolunuz varsa mutlaka misafirle görüşüp uygulamaya çalışın. Unutmayın ki önemli olan hiçbir sorunla karşılaşmamak değil sorunları en pratik ve olabildiğince çabuk çözmektir. Ancak yine de her girişten önce evinizi kontrol ederek misafirinizin patlak bir ampulle karşılaşması, internete bağlanamaması gibi basit görünen ama hizmet kaliteniz hakkında önemli bir izlenim veren detayları atlamamış olursunuz.

TIYOHO portföyündeki dairelere yakın konumlandırılmış operasyon merkezlerinden herhangi bir problemi birkaç saat içinde çözebilecek altyapıya sahiptir. Bu şekilde en hızlı müdahaleyi yaparak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutar. Tesisat, elektrik, boya-badana, klima tamiri, temizlik gibi konularda acil durum ekibimizle gerekli tamir, yenileme ve bakım onarımlarını sağlayarak hem evinizin hem de misafire sunulan hizmetin kalitesini arttırırız.

8-Dekorasyon: 

Evinizi nasıl dekore edeceğiniz tamamen sizin zevkinize göre değişebilir. Ancak size önerimiz evinizi dağınık gösterebilecek göz yoran eşyalara ağırlık vermemenizdir. İster bütçenizi zorlamadan minimal bir tasarımdan yola çıkabilir ister belirlediğiniz konsepte göre iç dizaynınızı oluşturabilirsiniz. Dekorasyondaki püf noktalardan birkaçı ise mutfak ve banyonun özellikle ferah ve temiz olması, yatak odanızda güzel bir gardırop veya kıyafet askısı bulundurmanız, konforlu bir uyku deneyimi sunmanız olabilir. Aydınlatmanın ambiyansı ne kadar değiştirebildiğini unutmayın. Güzel bir aydınlatma ve birkaç eşya ile oldukça sade dekore edilmiş bir evi bile benzersiz bir görünüme getirebilirsiniz.

Dekorasyon konusunda da TIYOHO profesyonel ekibiyle dairenizi değerlendirir ve alternatif projeleri en uygun bütçeler ile hayata geçirmenizi sağlar. Bu konuda detaylı bilgi için bize mail ve instagram yolu ile her zaman ulaşabilirsiniz ! 🙂

9-Temizlik:

Misafirleriniz her ne kadar anlayışlı olursa olsun temizlik airbnb misafirleri için çoğu zaman hata payı bulundurmaz. Nevresimlerinizin her zaman temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Yerlerde bir önceki misafirin saçını bulmak veya çöp kutusunda unutulan bir tuvalet kağıdı misafirleriniz için fazlasıyla antipatik olabilir. Acil durumlar için yedek nevresim, havlu, battaniye, tuvalet kağıdı ve temel temizlik malzemelerinizi dairede bulundurmak acil durumlarda işinize çok yarayabilir.

Mutfak ve tuvaletler konusunda da misafirler oldukça hassastır. Mutfaktaki eşyalarınızın temiz olmasına, banyoların hijyen kurallarına uygun temizlendiğine emin olmalısınız. Her temizlikten sonra dairenizi mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

TIYOHO profesyonel temizlik ve kuru temizleme hizmetiyle misafiriniz çıkar çıkmaz dairenizi temizletir ve bir sonraki rezervasyona hazır hale getirir. Saha ekibi ise temizlik sonrası dairenizin A’dan Z’ye kontrolünü sağlayarak hem hizmet kalitesini yükseltir hem de misafirlerden temizlik konusunda tam puan almanızı sağlar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir